Wiosna za pasem a zaraz za nią nieubłaganie nadchodzi lato. Wraz z latem jak zawsze możemy spodziewać się fali upałów, które dadzą się we znaki nie tylko nam, ale także wszystkim mieszkańcom naszych domów (także tym czworonożnym). Każdy wtedy zastanawia się nad tym jak się bronić? Czy jest jakaś skuteczna i niedroga metoda? Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolet na okna. Odpowiednio dobrane potrafią doskonale schłodzić pomieszczenia poprzez blokadę dopływu promieni słonecznych.
Jednak jak to często bywa szybko pojawiają się problemy. Jak dobrać wymiary rolet? W końcu nikt nie chce płacić za coś, co ostatecznie okaże się nie do zamontowania na tym konkretnym oknie. Problematyczna bywa zwłaszcza szerokość rolety. Zatem jak zmierzyć okno do rolet?
Podejście do problemu
Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad tym, czy chcemy jedną roletą zasłaniać całe okno, czy mieć oddzielne do każdej części. Wszystko zależy od tego, czy okna są otwierane. Inaczej przecież sprawa będzie wyglądała jeżeli pośrodku mamy klamkę, która będzie przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu rolet. Trzeba ją wtedy jakoś ominąć.
Jeżeli zdecydujemy się na to pierwsze rozwiązanie to sprawa jest dosyć prosta. W takim przypadku nie mierzymy okna, ale wnękę. Wystarczy tylko, że będziemy pamiętać o dodaniu pewnego zapasu (marginesu) na każdą ze stron. Wnękę mierzymy od jednej do drugiej bocznej krawędzi oraz od górnego końca ściany do odległości około jednego centymetra powyżej parapetu lub podłogi (w zależności od tego, czy jest to zwykłe okno czy może tarasowe).
W drugim przypadku sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Tutaj musimy mieć na uwadze, że okna mogą być niesymetryczne, to znaczy że jedna jego część jest węższa bądź szersza od drugiej. W takim przypadku trzeba mierzyć każdą z osobna. Z pomocą może przyjść tutaj budowa samego okna. Jeżeli jest ono wykonane z PCV to z całą pewnością ma tuż przy szybie cienkie i niezbyt głębokie rowki. Prawidłowa szerokość to ta mierzona właśnie od lewego do prawego wgłębienia. Wysokość natomiast to nic innego jak długość samej ramy okiennej.
Tak przygotowani mamy już za sobą prawie wszystkie pomiary. Została jeszcze tylko jedna ważna kwestia.
Wybór rodzaju napędu
W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele udogodnień. Powszechna automatyka szturmem zdobywa serca klientów. Nic dziwnego, w końcu jest niesamowicie łatwa w obsłudze i wygodna. Można też wtedy samemu zaprogramować w jakiej porze dnia mechanizm ma opuścić rolety w taki sposób, aby zapewnić cień w pomieszczeniu, lub też podnieść je by zapewnić większy dostęp światła. Jest to przydatne zwłaszcza w sypialni, na przykład jeśli chcemy być budzeni promieniami wschodzącego słońca.
Takie rozwiązanie jest niestety droższe od napędu ręcznego, realizowanego za pomocą sznurka. Niestety wymaga to za każdym razem podejścia do wszystkich okien. Wybór zatem zależy od naszych priorytetów.
W przypadku napędu tradycyjnego potrzebne jest zdecydowanie mniej miejsca. Wszystkie niezbędne elementy zamocujemy na ramie okiennej przy pomocy taśmy dwustronnej. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na droższe rozwiązanie, to trzeba będzie przede wszystkim znaleźć miejsce na sterownik. Najlepiej umiejscowić go na ścianie tuż obok obsługiwanego przez niego okna. Każdy producent powinien podać na opakowaniu wymiary niezbędne do prawidłowego montażu. Jako że nie jest to część ruchoma i równie duża tak jak w przypadku samej rolety, to i problem z pomiarami jest znacznie mniejszy. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce na ścianie i zmierzyć, czy ten element się tam zmieści.
Pomocna dłoń
Na szczęście jak zawsze można zwrócić się po pomoc lub zwykłe doradztwo do profesjonalisty. A takich ludzi można znaleźć na przykład na stronie K-bro.pl. Pod tym adresem uzyskamy pomoc w wielu dziedzinach, nie tylko związanych z branżą budowlaną i pokrewnymi. Znajdziemy tu ludzi, którzy chętnie nam pomogą.