Czy firanki panelowe to dobry wybór do kuchni?

Kuchnia to dosyć specyficzne pomieszczenie, które wymaga nie tylko odpowiedniej wentylacji, czy przemyślanego rozplanowania sprzętów, ale i rozwiązań, które ułatwią utrzymanie tego miejsca w czystości. Modne firanki panelowe mogą być dobrym pomysłem – ich walory estetyczne ocieplają wnętrze, a także są łatwe w utrzymaniu czystości. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie jeszcze zalety mają te modele i który konkretny rodzaj wybrać do kuchni!

Firany panelowe – schludne i niedrogie

W mieszkaniach o przeciętnym metrażu, okna kuchenne nie są zazwyczaj imponujących rozmiarów. Mimo nawet najlepszej wentylacji, kiedy mamy zamontowane rolety, wilgoć zbiera się w rogach, a roleta może utrudniać wycieranie wilgotnych miejsc na bieżąco. Wówczas może się zdarzyć tak, że w trudno dostępnych miejscach utworzy się pleśń, która często obejmuje też część tkaniny rolety. Kiedy zamienisz roletę na firankę panelową, szybko zauważysz, jak łatwo możesz umyć okno i utrzymać je w nienagannym stanie. Z racji niewielkich okien kuchennych, firankę panelową kupisz za niewielkie pieniądze. Musisz też pamiętać o zamontowaniu karnisza, na której taka firanka będzie umieszczona.

Wyeksponuj parapet i rośliny doniczkowe – firanka panelowa w kuchni

Dzięki temu, że firanka panelowa do kuchni jest krótsza od tradycyjnych modeli przeznaczonych do sypialni lub salonu, daje nam wspaniałe możliwości wyeksponowania roślin doniczkowych. Jeśli masz w kuchni dosyć szeroki parapet, na którym ustawiasz zioła lub donice z kwiatami, taki model będzie dla Ciebie idealny! Firanka panelowa osłoni nieco okno, jednocześnie nie zasłaniając Twoich roślin. Dodatkowym elementem dekoracyjnym jest samo zakończenie paneli – może być to misterny haft lub podpięcie w kształcie kokardy, wszystko zależy od Twojego gustu!

Sposób montażu – najprostszy i najszybszy montaż firan panelowych

Firana panelowa może być uszyta z ażuru, żakardu, organzy lub organdyny. Najprostszy montaż polega na umocowaniu karnisza bez żabek, a następnie nasunięciu paneli ze specjalnymi przeszyciami, tak zwanymi ,, tunelami “ na karnisz. Możliwy jest również inny sposób: do tradycyjnego, pojedynczego karnisza z żabkami, przypinamy firanki panelowe. Jeśli masz karnisz z dwoma rzędami, możesz także dobrać pasujące do całego wystroju zasłonki kuchenne. Firanę z paneli zamontujesz także w duecie do rolet lub żaluzji, ale jeśli decydujesz się na zasłony do kuchni, możesz śmiało zrezygnować z dodatkowego zaciemnienia. Nadmiar elementów dekoracyjnych w oknie pomniejszy wizualnie pomieszczenie, dlatego jeśli masz niewielką kuchnię, wybierz raczej firanki panelowe i dyskretne zasłony.

Wszystkie zalety firan panelowych w kuchni i sposób prania

Jeśli myślisz, że pranie firan uszytych z paneli jest trudne, to się mylisz! Firany te, mimo iż są umieszczone w kuchni, gdzie osadza się zarówno tłuszcz, jak i para wodna nie są kłopotliwe w utrzymaniu czystości. Można je prać zarówno w pralce automatycznej, jak i ręcznie. Wszystkie firany pierzemy zazwyczaj w temperaturze około 40 stopni Celsjusza, chyba, że producent zaleca inaczej. Firany te nie zawsze wymagają też prasowania! Wystarczy, że po wyjęciu z pralki, strzepniesz je i rozwiesisz w ten sposób, aby nie powstały żadne zagięcia. Możesz też wykorzystać sprawdzony sposób naszych mam i babć i zawiesić swoją firankę na karniszu, kiedy jest jeszcze nieco wilgotna ( ale nie mokra ). Firany panelowe, jak widać mają wiele atutów: wyjątkowa estetyka, łatwość utrzymania w czystości zarówno samej firanki, jak i szyby okiennej wraz z ramą, a także ochrona przed widokiem postronnych osób z zewnątrz, to wszystko sprawia, że firany panelowe będą w Twojej kuchni niezastąpione!