Charakterystyka okien drewnianych i plastikowych – stolarka okienna PCV, drewniana.

Osoby budujące dom często stają przed dylematem jakie okna wybrać – drewniane czy z PCV. Jakie są zalety każdej z konstrukcji?

Tradycyjne okna drewniane – stolarka okienna drewniana

Przez wiele lat jedyną możliwością była stolarka okienna drewniana. W wielu miejscach dotąd można zobaczyć okna sprzed wielu, wielu lat. Współcześnie uznawane są za prestiżowe, ze względu na zdecydowanie wyższe ceny, jakie osiągają, w porównaniu do odpowiedników z PCV. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe, w bardziej eleganckich i droższych projektach – jodłę, świerk, dąb lub modrzew. Ze względu na sposób klejenia, wytrzymuje większe naprężenia, będzie więc idealna do dużych przeszkleń. Wadą konstrukcji drewnianych jest niestety ich waga – lite stolarki są dużo cięższe niż te plastikowe. Wymagają ponadto zabiegów konserwatorskich, żeby utrzymać je w dobrej formie.

Nowoczesne okna plastikowe – stolarka okienna PCV

Stolarka okienna PCV to najpopularniejszy obecnie typ okien w Polsce. Odkąd pojawiła się kilkadziesiąt lat temu, zyskała wielu zwolenników. Podstawowym atutem jest cena takiej konstrukcji – zdecydowanie niższa niż w przypadku okien drewnianych. Okna PCV są również bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu (nie wymagają specjalistycznej konserwacji).

Wybór odpowiedniej konstrukcji to sprawa indywidualna. Jedni będą szukać eleganckich eko-rozwiązań, innym będzie zależało na tanim produkcie, który utrzyma się przez wiele lat.