Okna przesuwne: Przegląd różnych typów i ich zastosowanie

Okna przesuwne to popularne rozwiązanie, które zyskało na popularności w ostatnich latach. Są one łatwe w obsłudze i cieszą się estetycznym wyglądem. Wykorzystywane są nie tylko w prywatnych domach, ale też w budynkach użyteczności publicznej czy biurach. W artykule przeglądniemy różne typy okien przesuwnych oraz ich zastosowanie.

1. Okna przesuwne poziome – jak wybrać?

Okna przesuwne poziome to popularny typ. Są łatwe do otwarcia i nie zajmują dużo miejsca. Wśród nich wyróżnia się dwa rodzaje – okna przesuwne HST i PSK.

– Okna przesuwne HST – wyposażone są w system prowadzenia z jednej strony. Dzięki temu można je łatwo przesuwać nawet w przypadku dużych gabarytów. Posiadają bardzo dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej.

– Okna przesuwne PSK – to inaczej okna harmonijkowe. W przypadku nich skrzydła okienne składają się jak harmonia. Dzięki temu nie zawadzają one na zewnątrz ani wewnątrz pomieszczenia. Są bardzo proste w obsłudze i zajmują niewielką przestrzeń.

2. Okna przesuwne pionowe – na co zwrócić uwagę?

Okna przesuwne pionowe to inaczej tzw. suwnice okienne. Spełniają one funkcję nie tylko oświetlania wnętrza, ale też pełnią funkcję drzwi. Wśród okien pionowych wyróżnia się dwie grupy – suwnice pojedyncze i podwójne.

– Suwnice pojedyncze – rzadziej używane, jednak poleca się je zwłaszcza w przypadku dużych gabarytów. Bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacjach, gdy chcemy połączyć salon z ogródkiem czy tarasem.

– Suwnice podwójne – bardzo popularne wśród propozycji okien przesuwnych. Skrzydło okienne składa się z dwóch płyt, które ślizgają się po prowadnicach. Często wykorzystywane w nowoczesnych apartamentach czy biurach.

3. Ile będą kosztowały okna przesuwne?

Każdy z nas interesuje przede wszystkim koszt okna przesuwnego. Wpływają na to nie tylko rodzaj okna, ale też jego gabaryty, ilość szkła, technologia wykonania czy też wykończenie. W zależności od tych czynników możemy się spodziewać kosztów od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

4. Gdzie warto zainstalować okna przesuwne?

Wybierając okna przesuwne zwróćmy uwagę, gdzie będą one zainstalowane. Dobrze sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleni, np. na balkonach, przeszkleniach tarasów czy salonów. Są one idealne do nowoczesnego wystroju mieszkań czy biur.

5. Podsumowanie

Okna przesuwne to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dostępne są w różnych typach i wariantach, dlatego warto poznać ich zalety oraz wady. W przypadku wyboru okien przesuwanych zwróćmy uwagę na parametry, koszt, gabaryty oraz miejsce instalacji.