Filozofia “zero-waste” cieszy się coraz większą popularnością. To styl życia zakładający, że gospodarstwo domowe powinno produkować jak najmniejszą ilość odpadków. W szczególności ogranicza się zużycie produktów jednorazowych oraz zmniejsza produkcję śmieci plastikowych. Oto 5 prostych kroków, by rozpocząć swoją kosmetyczną przygodę z “zero waste”!
1. Postaw na minimalizm
Minimalizm to najważniejsza zasada filozofii “zero waste”. Zanim kupisz kolejny produkt kosmetyczny zastanów się, czy na pewno jest Ci on potrzebny. Być może posiadasz już wystarczającą ilość kosmetyków do stylizacji włosów, a przez zakup kolejnej szminki na pewno nie zużyjesz poprzednich?
2. Szukaj zamienników
Staraj się maksymalnie ograniczyć produkcję odpadków plastikowych w Twoim domu. Zamiast żelu pod prysznic postaw na mydło w kartonowym lub papierowym opakowaniu. W wielu drogeriach znajdziesz również specjalne mydełka do mycia twarzy, a nawet włosów, które skutecznie zastąpią Ci inne produkty myjące w plastikowych opakowaniach.
3. Zrób to sam
Wiele kosmetyków możesz wykonać całkowicie na własną rękę! Z pewnością sprawdzą się wspaniałe, domowe maseczki na bazie miodu czy sezonowych owoców, które świetnie nawilżą i rozświetlą skórę, a przy tym nie wymagają zakupu specjalnych preparatów kosmetycznych. Zrób sobie mydło peelingujące lub zwykły peeling do skóry na bazie cukru, miodu lub fusów z kawy. To rozwiązanie nie tylko tańsze i bardziej ekologiczne, ale również zdrowsze dla Twojej skóry!
4. Nie kupuj na zapas
Chyba każdemu z nas zdarza się wyrzucić kosmetyk, który od lat zalegał na łazienkowej półce. Staraj się zużywać na bieżąco produkty kosmetyczne. Dla niektórych z nich możesz znaleźć alternatywne zastosowania. Nietrafiony prezent w postaci tłustego kremu do twarzy możesz zużyć do pielęgnacji stóp, a resztki oliwki, która uczuliła Twoje dziecko, doskonale sprawdzą się do przygotowania złuszczającego peelingu.
5. Daj drugie życie
Niektóre z kosmetyków możesz oddać (np. drażniące perfumy), inne – nieotwarte – sprzedać. Niektóre małe firmy produkujące ekologiczne kosmetyki chętnie zbierają słoiczki po kremach czy szklane buteleczki z dozownikami po preparatach kosmetycznych. Miłośnicy rękodzieła chętnie przyjmą zalegające, do połowy puste lakiery do paznokci, a niezużyta mgiełka zapachowa może być stosowana jako odświeżacz powietrza. Każdy pomysł na wykorzystanie produktów jest dobry i ekologiczny!