Odpowiednia pielęgnacja okien plastikowych: Sposoby na zachowanie ich koloru i wyglądu

Okna plastikowe to coraz częściej wybierane rozwiązanie przy budowie lub remoncie domów. Nie tylko wyglądają estetycznie, ale również są łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak, aby zawsze prezentowały się dobrze i w pełni spełniały swoją funkcję, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy 5 sposobów na zachowanie koloru i wyglądu okien plastikowych.

1. Regularne mycie

Okna plastikowe, tak samo jak okna drewniane czy aluminiowe, wymagają regularnego mycia. Najlepiej robić to co najmniej raz w miesiącu, a szczególnie często w okresie, gdy na zewnątrz jest dużo kurzu lub smogu. Do mycia najlepiej użyć specjalistycznego płynu do okien, który nie tylko dokładnie je wyczyści, ale również nie pozostawia smug. Ważne jest również regularne czyszczenie uszczelek, co pozwoli na dłuższe zachowanie ich elastyczności i funkcjonalności.

2. Minimalizacja ekspozycji na słońce

Promienie słoneczne są jednym z głównych czynników wpływających na wyblaknięcie koloru okien plastikowych. Dlatego ważne jest, aby minimalizować ich ekspozycję. W przypadku montażu nowych okien, warto wybierać takie, które posiadają warstwę ochronną przed promieniowaniem UV. W przypadku już zamontowanych okien, warto zasłaniać je np. roletami lub firanami w godzinach największego nasłonecznienia.

3. Ostrzeganie przed używaniem ostrych narzędzi

Okna plastikowe są wrażliwe na pęknięcia i zarysowania, dlatego trzeba uważać przy używaniu ostrych narzędzi. Niestety, w czasie sprzątania czy podczas malowania, łatwo o zabrudzenia czy odciski palców. Warto wtedy użyć miękkiej gąbki lub ściereczki do wycierania takich zabrudzeń.

4. Konserwacja okuć

Okucia okien plastikowych, takie jak klamki czy zamki, również wymagają regularnej konserwacji. Należy regularnie usuwać nadmiar brudu czy kurzu oraz smarować olejem lub specjalnym środkiem konserwującym. Dzięki temu okucia pozostaną sprawne i będą dobrze się zamykały, co wpłynie na jakość izolacji termicznej.

5. Unikanie kontaktu z chemikaliami

Okna plastikowe nie lubią kontaktu z jakimikolwiek chemikaliami, dlatego trzeba uważać przy stosowaniu środków czyszczących. W celu uniknięcia niepotrzebnych problemów, najlepiej użyć specjalistycznych płynów dedykowanych do okien plastikowych. Przy malowaniu ścian w pobliżu okien, warto również zabezpieczyć je taśmą malarską, aby uniknąć przypadkowego naniesienia farby na ramy.

Podsumowanie

Okna plastikowe to rozwiązanie, które wymaga nieco uwagi i pielęgnacji. Dzięki tym pięciu poradom, można znacznie przedłużyć ich żywotność i zachować ich pierwotny wygląd na dłużej. Dużo zależy od naszej codziennej dbałości o okna, ponieważ regularne mycie i konserwacja może, w dużym stopniu, wpłynąć na nasze zadowolenie z użytkowania okien plastikowych.