Aranżacja okien w salonie czyli karnisz ile dłuższy od okna być powinien?

Każde pomieszczenie w domu należy urządzić ze smakiem i dobrym gustem. Trzeba też pamiętać o tym, że każde pomieszczenie musi być funkcjonalne i praktyczne. Jako, że akurat salon pełni w domu kilka funkcji naraz, trzeba go do tego odpowiednio dostosować. W salonie nie może zabraknąć okien, dzięki temu pomieszczenie to będzie praktyczne, będzie miało dużo naturalnego światła i będzie miejscem przytulnym. Ale by zapewnić sobie prywatność w tym pomieszczeniu, należy w odpowiedni sposób osłonić okno przed wzrokiem sąsiadów.

Firany i zasłony – karnisz ile dłuższy od okna

Najlepszym sposobem na zasłonięcie okien i zapewnienie sobie w ten sposób prywatności w salonie, jest zasłonięcie okien firaną i zasłoną. Do wyboru jest mnóstwo ciekawych dekoracji tego typu, można wybierać spośród różnych materiałów, krojów, kolorów i długości firan i zasłon. Firany i zasłony pełnią nie tylko funkcję osłony ale też są bardzo dekoracyjne. Jeśli jednak chcemy zasłony i firany w oknie powiesić, musimy najpierw zamontować nad oknem karnisz. Ważną kwestią jest to, karnisz ile dłuższy od okna powinien być. Jeśli chodzi o samą firanę, to ta ma zasłaniać same okno, ale z kolei zasłony powinny wisieć na bokach oknach. Dlatego też karnisz powinien być nieco dłuższy niż jest cała wnęka okienna.

Jaki karnisz wybrać?

Karnisze okienne są bardzo różne. Mogą być wykonane z metalu, ze stali albo z drewna. W zależności od tego jaki się ma wystrój w domu, taki też karnisz trzeba wybrać. Do nowoczesnych wnętrz pasują metalowe karnisze, zaś do klasycznych drewniane. Bardzo ważne jest też wykończenie karniszu, ma ono stanowić jego ozdobę. Może ono być w dowolnej formie, często są to różne figury i kształty, albo może to być także kryształowa gałka, diamencik itp. Takie zakończenia karniszy cieszą się dużym zainteresowaniem, zwykle zakończenia kupuje się w komplecie z karniszem. Jeśli planujemy powiesić w oknie firanę i zasłonę, warto wtedy kupić podwójny karnisz, dzięki któremu cała aranżacja okienna będzie się prezentować bardzo efektownie.