Dlaczego rolety rzymskie to dobry wybór na wystrój salonu?

Roleta rzymska to funkcjonalna, a jednocześnie bardzo efektowna ozdoba okna. W zależności od wybranej tkaniny można uzyskać znaczne zaciemnienie salonu, które może być przydatne w trakcie odbywania seansów filmowych. Duży wybór wzorów i kolorów rolet pozwala na dobranie ich do każdego stylu pomieszczenia. Dzięki swemu pięknemu wyglądowi rolety rzymskie stanowią modny element dekoracyjny, który ciągle zyskuje na popularności.

Rolety rzymskie – jaką tkaninę wybrać?

Rolety powinny być nie tylko piękne i współgrać z ogólnym charakterem salonu, ale również spełniać odpowiednie funkcje. Zwłaszcza że mogą one zastępować zarówno firany, jak i zasłony. Jeśli chcemy, aby rolety nie tylko zdobiły pokój dzienny, ale również dawały możliwość jego znacznego zaciemnienia, warto wybrać tkaniny grube, o słabej przepuszczalności światła. Co ważne, nie muszą być one wcale w ciemnych barwach, wybierając odpowiedni materiał, można uzyskać znaczne zaciemnienie (do 95% zatrzymanego światła słonecznego) niezależnie od ich koloru i wzoru. Są to tzw. rolety typu blackout. Jeśli chcemy, aby rolety pełniły funkcję firanek, a więc były ozdobą i jednocześnie ograniczały możliwość zobaczenia, co dzieje się w pomieszczeniu z zewnątrz – najlepszym wyborem będą rolety wykonane z materiałów lekkich i przejrzystych, aby nie ograniczać zbytnio dostępu światła słonecznego. W takim przypadku świetnie sprawdzą się woal i tiul, które są delikatne, lekkie i pięknie się prezentują w oknach.

Do salonu wciąż najchętniej wybierane są rolety rzymskie, wykonane z bawełny bądź lnu, gdyż wpasowują się one w większość styli aranżacji wnętrz, a dodatkowo są naturalne i miękkie w dotyku, dzięki czemu bardzo dobrze się układają. Ciekawym rozwiązaniem są również rolety pokryte powłoką absorbującą promienie słoneczne. Po ich opuszczeniu, dzięki specjalnej warstwie nie dochodzi do mocnego nagrzewania się powietrza. Taka roleta rzymska świetnie sprawdzi się w ciepłych i słonecznych salonach, które latem nadmiernie się nagrzewają.

Rolety rzymskie – funkcjonalność.

Rolety idealnie zastępują zasłony, nie pomniejszając optycznie pomieszczenia i nie ograniczając wolnej przestrzeni. Różne rodzaje montażu (na ramę okna, karnisz, do ściany) pozwalają na ich łatwe i samodzielne umieszczenie w oknie. Dodatkowo rolety rzymskie można idealnie dopasować nawet do niestandardowych okien, wystarczy zdecydować się na rolety rzymskie na wymiar. Warto tu pamiętać, że jeśli roleta ma zasłonić całe okno, powinna być o około 3 cm większa od niego. Natomiast jeśli chcemy, aby roleta zasłaniała tylko jedno skrzydło, powinna być nieznacznie mniejsza od ramy, aby idealnie wpasować się w jej otwór.

Ciekawą opcją są również rolety dzień noc – są one złożone z dwóch tkanin, z których jedna ma na celu zastępowanie firanki, a druga spełnia funkcję zasłony, zaciemniając i zasłaniając salon. Dzięki temu można dopasować odpowiadający aktualnym potrzebom stopień zaciemnienia pomieszczenia. Sam mechanizm podnoszenia i opuszczania rolety jest bardzo prosty i wykorzystuje system sznurkowy i koralikowy. Sznurkowy lepiej wybierać do tkanin lekkich i delikatnych, a przy cięższych tkaninach lepszy będzie mechanizm koralikowy, który jest wytrzymalszy.

Rolety rzymskie jako element dekoracyjny.

Rolety rzymskie mogą stanowić świetny element dekoracyjny. Szeroka oferta wzorów i rodzajów tkaniny, pozwala dopasować je do każdego stylu salonu: skandynawskiego, nowoczesnego, tradycyjnego, czy nawet glamour. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor lub wzór, a rolety staną się idealnym dopełnieniem wystroju i elementów dekoracyjnych. Co więcej roleta rzymska może posiadać dodatkowe elementy, takie jak falbany, które idealne wpasują się w tradycyjny i klasyczny styl salonu. Sam mechanizm składania rolety sprawia, że po jej podciągnięciu powstają efektowne falbany, idealnie pasujące do każdego pokoju dziennego. Ciekawą ofertę rolet rzymskich można znaleźć na stronie https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html.