Akwarium z roślinami.

Węgiel aktywny stosujemy nie tylko przy hodowli rybek ale dobrze się sprawdza w akwariach roślinnych. Może służyć zarówno jako wkład do filtra ale również sprawdzi się elementem podłoża wzbogacając je o cenne minerały.

Klarowanie wody

Wydaje się, że akwarium roślinne jest łatwiejsze w utrzymaniu, że nie wymaga zabiegów, że woda jest zawsze czysta a rośliny bardziej odporne na zmiany środowiska. Nic bardziej mylnego. Węgiel aktywny w akwarium jest doskonałym absorbentem. Dopiero po jego zastosowaniu przekonacie się co oznacza klarowna woda.

Brzydkie zapachy.

Cóż. Rozkładające się rośliny też potrafią wydawać z siebie nieprzyjemne zapachy. Jest to problemem zwłaszcza w awariach, gdzie należy utrzymywać wysoka temperaturę. Oczywiście związane jest to z cyklem azotowym, o którym można poczytać w wielu forach. Więc pominiemy temat.
Jeśli nie chcemy mieć w pomieszczeniu przykrego zapachy przypominającego zatęchłe bagniska (nie torfowiska) najlepszy aktywny węgiel w akwarium. Procesy jakie dzięki niemu zachodzą nie tylko eliminują ten przykry zapach, ale właśnie zamieniają go na zapach leśno – jeziorny.

Ograniczanie rozwoju glonów i mikroorganizmów

Glony nie lubią węgla, który trzyma je w ryzach zapobiegając rozwojowi, bądź ograniczając ich wystąpienie do minimum. Węgiel świetnie sprawdza się także w zahamowaniu wzrostu pierwotniaków. Dzięki temu nie mają pożywki.

Rodzaj węgla

Na rynku do wyboru mamy różne rodzaje węgla aktywnego. Wśród dostępnego na rynku węgla można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje. bitumiczną (duże kawałki kruszca), kawałki węgla pokruszone na drobniejsze części o zwiększonej porowatości (tzw. lignite) oraz wyspecjalizowaną w postaci najczęściej sprasowanych pałeczek lub granulek o największej porowatości.
Najlepsza postać to węgiel sprzedawany w formie pałeczek. Jest to sprasowany pył węglowy. Wykazuje najsilniejszą zdolność adsorpcji. Jest całkowicie pozbawiony pyłu, nie kruszy się. Sprawdzi się on najlepiej w filtrach wewnętrznych i małych zewnętrznych. Takim węglem najszybciej wyklarujemy wodę i pozbędziemy się brzydkiego zapachu.