Mielona kukurydza to popularny składnik pasz dla zwierząt hodowlanych jak trzoda chlewna, kury czy bydło. Kukurydza mielona stanowi ważne źródło węglowodanów, białka, tłuszczu oraz składników mineralnych i witamin.
Zalety stosowania mielonej kukurydzy w żywieniu zwierząt?
Kukurydza zmielona charakteryzuje się wysoką zawartość skrobi oraz białka. Dzięki temu, że jest łatwostrawna szybko dostarcza zwierzętom energii, która jest niezbędna do wzrostu czy rozrodu. Dodatkowo w porównaniu do innych pasz jest tania. Mielona kukurydza zawiera takie składniki jak:
- skrobia (główne źródło energii),
- nieduża ilość tłuszczy (co także stanowi podstawę do czerpania energii),
- białko (na poziomie 8-10%, co jest ważne dla rosnących zwierząt),
- błonnik, który pozwala na zachowanie zdrowego układu pokarmowego,
- witaminy jak niacyna czy kwas foliowy oraz witamina E.
Mielona kukurydza powinna być stosowana w ramach zrównoważonej diety jako sposób na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. W formie suchej może być podawana jako dodatek do karmy, ale także główny składnik diety. Natomiast w formie mokrej jest podawana głównie jako dodatek do mieszanki paszowej (co jest dobre dla zwierząt mających kłopot z pobieraniem wody jak np. prosięta).
Skarmianie zwierząt mielona kukurydzą przynosi takie korzyści jak szybki dostęp do energii oraz białka, zapewnienie źródła białka i skrobi niezbędnego do wzrostu i rozwoju zwierząt, minimalizuje koszty żywienia zwierząt hodowlanych. Ponadto kukurydza mielona jest łatwa w przechowywaniu oraz do transportu. Ten rodzaj paszy jest wskazany w żywieniu krów, świń, kur czy indyków. Powodem jest gwarancja odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są konieczne do właściwego wzrostu i rozwoju.
Jakie są metody stosowania mielonej kukurydzy w żywieniu zwierząt?
Kukurydza mielona jest zwykle używana jako baza mieszanki paszowej. jest to możliwe dzięki dostarczaniu wszystkich potrzebnych składników odżywczych za jednym zamachem. Jest również stosowana jako uzupełnienie w diecie, gdy hodowca chce zwiększyć zawartość składników odżywczych i wtedy jest dodawana do innych produktów jak zboża lub siana. Często mielona kukurydza to dodatek do innych produktów, aby podnieść ich wartość energetyczną. Warto podkreślić, że mielona kukurydza powinna być przede wszystkim świeża, sucha oraz nie może być zanieczyszczona. Mielona kukurydza jest wykorzystywana w żywieniu zwierząt inwentarskich i domowych. Suche ziarno mielonej kukurydzy jest przeznaczone głównie dla krów mlecznych w okresie laktacji, bydła opasowego, trzody chlewnej oraz drobiu. Istotny jest też fakt, że skrobia, która pochodzi od kiszonego ziarna kukurydzy szybciej rozkłada się w żwaczu niż ziarno suszone. W przypadku kukurydzy na paszę ważny jest stopień jej rozdrobnienia. Zbyt duże fragmenty kukurydzy z powodu przyspieszenia pasażu treści w układzie pokarmowym nie zostaną strawione i zostaną wydalone (tak jest w przypadku wysokowydajnych krów).