Do jakiego wnętrza pasują rolety rzymskie?

Rolety rzymskie nadają pomieszczeniom wyjątkowego wyglądu. Wnętrza, w których znajdują się takie rolety mają przyjemny, casualowy charakter. Można je zamontować w dwojaki sposób (inwazyjny, bezinwazyjny ). Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz od tego, czy zależy nam na całkowitym zaciemnieniu, czy też nie.

Roleta rzymska montaż bezinwazyjny

Aby zamontować rolety, okna nie mogą być zaopatrzone w wywietrzniki. Rolety bowiem są montowane na zaciskowe zaczepy na samej górze ramy. Plusem takiego rozwiązania jest między innymi brak ingerencji w ramę okna. Nie trzeba wiercić otworów, co jest korzystne w przypadku zmiany aranżacji. Plusem jest także szybki oraz łatwy montaż i demontaż rolety. Do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć odstający osprzęt, który może lekko odstawać, ale nie więcej niż na 4 centymetry. Także odstająca roleta po bokach będzie nieco odstawała więc, niemożliwe będzie uzyskanie całkowitego zaciemnienia.

Rolety montaż inwazyjny

Rolety na ramie okna te z powodzeniem zastąpią tradycyjne rolety, jako bardziej eleganckie rozwiązanie. Montaż tego rodzaju można zastosować, jeśli w oknie są wywietrzniki, ale potrzebujemy pod nim 4 centymetry na mocowanie osprzętu.

Rolety dzień noc to doskonała alternatywa dla tradycyjnej zasłony. Pozwalają zaciemnić dokładnie pomieszczenie nocą oraz w razie potrzeby dostosować ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Rolety o takiej praktycznej funkcji są niezwykle stylowe i gustowne. Pasują szczególnie do nowoczesnych pomieszczeń oraz mieszkań urządzonych w stylu minimalistycznym. W roletach o tej specyfice używa się dwóch warstw materiału. Jedna, jaśniejsza i transparentna jest przeznaczona na dzień, zaś drugą opuszczamy na noc, kiedy zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia.

Jakie tkaniny wykorzystuje się do rolet rzymskich?

Wśród wielu modeli możemy wybierać przeróżne kolory, które będą pasowały nam do wnętrza. W aranżacjach naturalistycznych, vintage lub minimalistycznych, doskonale sprawdzą się rolety jasne, o pastelowych barwach. Materiały wykorzystywane do produkcji tych rolet mogą być odporne na zaplamienia i osiadanie kurzu, ale nie wolno zapominać o ich odkurzaniu. Można to zrobić przy pomocy miotełki do kurzu lub miękkiej, suchej ściereczki. Rolety rzymskie na wymiar to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają bardzo nietypowe rozmiary okien. Obróbka takiej tkaniny wymaga użycia i zastosowania specjalnych, profesjonalnych maszyn do szycia. Możliwe jest uszycie rolet rzymskich, których wymiary sięgają nawet trzy metry. Istnieją różne rodzaje szycia rolet rzymskich. Od rodzaju szycia zależy ich wygląd i to jak się prezentują we wnętrzu. Ciekawą ofertę rolet rzymskich znaleźć można na https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html.

Sposoby szycia rolet rzymskich

  • Przy cienkich, delikatnych i wzorzystych tkaninach nie stosuje się raczej tunelu na szpros z materiału rolety. Natomiast, wszywa się bawełnianą taśmę ozdobną z materiału. Po rozwinięciu materiał będzie ułożony na płasko.
  • Do grubszych tkanin stosuje się poziome tunele, które są zaszyte z tyłu materiału i tam znajdują się szprosy. Taka roleta rzymska wygląda niezwykle gustownie.

Mechanizm sterowania roletą odbywa się przy pomocy koralików. Są one dołączane w standardowym wyposażeniu rolety i montowane lub dostarczane razem z nią w komplecie. Ich wielkim atutem jest to, że w przeciwieństwie do zwykłych rolet, dają o wiele przyjemniejszy klimat w mieszkaniu i wizualnie ocieplają wnętrze.