Naprawa drobnych usterek okiennych: Jak samodzielnie poradzić sobie z prostymi problemami

Wielu z nas regularnie spotyka się z drobnymi usterek okiennymi. Niekiedy są one na tyle bezproblemowe, że można poradzić sobie z nimi samodzielnie. W dzisiejszych czasach, gdy wiele przewodników i instrukcji dostępnych jest w sieci, nauka naprawy okien nie jest już tak trudna, jak może się wydawać.

1. Sprawdź, co naprawić
Przy pierwszych oznakach problemu warto sprawdzić, jaki usterki dokładnie dotyczą okna. Często okno dosłownie “krzywo leży” i trzeba je tylko odpowiednio wyregulować, zasuwając skrzydło w szynie. Zdarza się również, że uszkodzeniu ulegają elementy związane z zamknięciem lub otwieraniem okna, takie jak klamki czy zawiasy. Warto wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się problem, aby móc zacząć działać.

2. Regulacja okna
Jeśli okno jest zbyt luźne lub zbyt mocno naciska na ramę, wówczas dobrze jest wyregulować jego ułożenie. Wymaga to jedynie klucza do regulacji zamka oraz klucza płaskiego. Otwieramy okno do połowy, a następnie korzystając z klucza do zamka, ustawiamy go na pożądany poziom. Aby zagwarantować odpowiednie ułożenie i uniknąć przesuwania okna, oba klucze należy mocno dokręcić.

3. Naprawa klamki
Przy niektórych oknach zdarza się, że klamka przestaje działać, uniemożliwiając nam zamknięcie okna. Warto wiedzieć, że problem ten zwykle dotyczy jedynie mechanicznego zaworu klamki i można go naprawić samodzielnie. Aby to zrobić, należy wykręcić trzy śruby klamki oraz zdjąć ją z okna. Następnie można ją przeczyszczyć, wymienić uszkodzone elementy i dopasować z powrotem.

4. Wymiana zawiasów
W niektórych przypadkach konieczna może okazać się wymiana zawiasów okiennych. Można to wykonać samodzielnie, jendak wymaga to pewnej wprawy, a przede wszystkim odpowiedniego przygotowania narzędzi (klucz do śrub oraz młotek). Należy uważać, by nie uszkodzić ramy okna, a także odpowiednio dobrze umocować wszystkie elementy. W przypadku większych problemów lepiej jest skontaktować się z fachowcami.

5. Systematyczna konserwacja
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z oknami, warto zadbać o ich systematyczną konserwację. Należy je regularnie przeczyścić, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, a także smarować niektóre elementy, np. zawiasy. Im lepiej zadbamy o nasze okna, tym dłużej będą nam sprawnie służyć.

Podsumowując, naprawa drobnych usterek okiennych nie jest zadaniem kończącym się wielogodzinną walką ze sprzętami i narzędziami. Często wystarczy jedynie chęć i czas poświęcony na uporanie się z problemem. Jeśli jednak nie uda nam się poradzić sobie samodzielnie, warto nie zawahać się i skorzystać z pomocy fachowców.