Jak poprawić izolację akustyczną już istniejących okien: Proste kroki naprawcze

Okna są jednym z najważniejszych elementów domu, wpływających na komfort mieszkańców. Przez to, że stanowią one najczęściej słabe ogniwo w kwestii izolacji akustycznej, dochodzi do wnikania niepożądanych odgłosów z zewnątrz. Warto pamiętać, że dobre wyciszenie okien to jedna z najlepszych metod zwiększających komfort mieszkańców. W tym artykule podpowiadamy, jak poprawić izolację akustyczną już istniejących okien.

1) Zamówienie usług specjalisty
Jeśli zależy nam na szybkiej i efektywnej poprawie izolacji akustycznej, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalisty. Fachowiec może wykonać dokładną analizę okien i zaproponować najlepsze rozwiązania. Może też wykonać sama naprawę, jeśli odpowiednia wiedza oraz narzędzia są poza naszym zasięgiem.

2) Użycie uszczelki okiennej
Uszczelki do okien to proste i tanie rozwiązanie, które znacząco podniesie izolację akustyczną okien. Ich zastosowanie polega na umieszczeniu ich na brzegach ram okna, co pozwoli na zamknięcie szczeliny między oknem i ramą. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ilość wnikających dźwięków.

3) Montaż dodatkowej szyby
Bardziej kosztownym, ale skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowej szyby. Polega to na zamontowaniu kolejnej szyby, co stworzy dodatkową przegrodę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Wybierając tę opcję należy pamiętać, że dobry efekt uzyska się jedynie poprzez wybór specjalnych, antywibracyjnych szyb.

4) Użycie żaluzji lub zasłon
Innym sposobem poprawy izolacji akustycznej jest zastosowanie żaluzji lub zasłon. Pomogą one zmniejszyć ilość dźwięków wnikających z zewnątrz, poprzez zatrzymanie ich części na swojej powierzchni. Jeśli do tego dodamy miękkie tkaniny z długim runem, uzyskamy dodatkowe amortyzowanie dźwięków.

5) Ulepszenie doboru okuć
Ostatnią opcją usprawnienia izolacji akustycznej okien jest zastosowanie specjalnych okuć. Dzięki nim okna będą dokładniej przylegać do ramy, co pozwoli na zamknięcie szczeliny, przez którą mogłyby się wkradać niepożądane dźwięki.

Podsumowując, poprawa izolacji akustycznej już istniejących okien to proste i efektywne rozwiązanie, które pomoże podnieść komfort mieszkańców. Jest wiele sposobów, które można zastosować od tanich i prostych, po bardziej kosztowne, ale znacznie skuteczniejsze. Warto rozważyć każdą z nich i dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.