Próbki farb, Jaką farbę do drewna wybrać?

Jak wybrać najlepszą farbę do malowania drewna w domu? Najważniejsze jest, aby pamiętać o właściwościach tego materiału. A jeśli będziesz je respektować przy wyborze farb, nie popełnisz błędu.

Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj farby. W ofercie znajdziesz farby wodne w różnych kolorach, które pozwolą Ci całkowicie odmienić wygląd Twojego domu i stworzyć w nim ciepłą atmosferę.

Zanim jednak zaczniesz malować, musisz przygotować powierzchnię mebli lub ścian, na które będą nakładane. Proces ten nazywany jest szlifowaniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz malować na drewnianych powierzchniach, które były wcześniej malowane. Konieczne jest również oczyszczenie powierzchni specjalnym rozpuszczalnikiem – tylko w ten sposób usuniemy z niej wszelkie zabrudzenia, kurz i tłuszcz.

Z drugiej strony, czyszczenie nie wystarczy w przypadku powierzchni z materiałów takich jak plastik, szkło czy metal – te przed nałożeniem farby należy zagruntować specjalnym podkładem. Primer poprawia przyczepność i jakość malowania oraz pomaga uniknąć “pęknięć” na jego powierzchni.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że farby wodne mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nawet na roślinach (np. na płotach). Farby takie są przyjazne dla środowiska: po wyschnięciu nie tworzą toksycznych związków (oparów) i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Nie oznacza to jednak, że farby te są bezpieczne dla dzieci.

Rodzaje farb wodnych

Istnieją dwa rodzaje farb wodnych: lateksowe i akrylowe. Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne, ale mają też wspólną wadę – nie są zbyt trwałe. Farba lateksowa lepiej nadaje się do malowania ścian, natomiast akrylowa do malowania drewna zobacz: domnanowo.pl.

Wybór rodzaju farby zależy od powierzchni, która ma być pomalowana. Skład obu farb jest podobny, dlatego wybór między nimi zależy od jakości wykończenia, jaką chcemy uzyskać. Farba akrylowa zapewnia gładkie i błyszczące wykończenie, które jest idealne do malowania różnych powierzchni we wnętrzach i na zewnątrz. Farba lateksowa, przeciwnie, zapewnia matową powierzchnię i jest idealna do malowania ścian, ponieważ nie widać na niej pociągnięć pędzla.

Wybierając farbę, zwróć uwagę na jej właściwości: stopień krycia (ilość farby potrzebna do pokrycia 1 m2), odporność na deszcz i mróz, trwałość (czas, w jakim warstwa utrzyma się bez złuszczania). Nie zapominaj o bezpieczeństwie – niektóre rodzaje farb zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy stosować je tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Farby pierwszego rodzaju polecane są najczęściej do malowania mebli, drzwi i powierzchni drewnianych innych części budynku. Farby te przeznaczone są do profesjonalnego malowania wnętrz. Nakłada się je w 2-3 warstwach, co zapewnia bardzo trwałą i ochronną powłokę. Wynika to z faktu, że faktura drewna przenika przez górne warstwy farby, przez co staje się ona przepuszczalna dla wody i innych substancji. Farby te mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i starych pomieszczeniach.

Drugi rodzaj farby jest przeznaczony do gruntowania konstrukcji drewnianych przed malowaniem farbami, które mają bazę rozpuszczalnika. Nie jest konieczne stosowanie wielu warstw podkładu, ponieważ pozwoli to na malowanie ścian lub sufitu z jednej lub dwóch warstw. Primer stanowi idealną podstawę do malowania ścian w każdym pomieszczeniu w domu, w tym w pokojach dziecięcych i łazienkach, gdzie nawet najbardziej delikatna powierzchnia musi wytrzymać regularny kontakt z wilgocią.

Artykuł powstał dzięki domabc.pl