Ciekawie zaaranżowane okna w domu – szerokość firanki a szerokość okna

Chcąc ładnie urządzić wnętrza w swoim domu, trzeba zadbać o wiele ważnych kwestii. Każdy element wystroju jest ważny, jednak w ferworze wybierania mebli i dodatków, nie można zapomnieć o wystroju okien w każdym pomieszczeniu. Warto jednak w jakiś ciekawy sposób zaaranżować okna w danym pokoju, by wyróżnić je na tle całego pomieszczenia.

Wybór odpowiedniej firany

Firana jest piękną ozdobą każdego okna, niezależnie od jego wielkości, kształtu i przeznaczenia. Trzeba ją jednak starannie dobrać do charakteru danego pomieszczenia. Jest wiele rodzajów firan, każda z nich ma swoje zalety. Jednak firana powinna też pasować do stylu okna, do jego wielkości. Jeśli mamy w danym pomieszczeniu okna balkonowe, to najlepszym dla nich rozwiązaniem są firany długie, do samej ziemi. Jeśli zaś mamy tradycyjne okna, to wtedy firana powinna być raczej krótka. Ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, by firana sięgała do samej ziemi, nawet jeśli okno jest tradycyjne. Jeśli zaś mamy tradycyjne okna, to wtedy firana powinna być raczej krótka. Firanki w stylu angielskim będą natomiast stylową propozycją do kuchni.

Szerokość firanki a szerokość okna

Wybierając firanę warto też zwrócić uwagę na jej szerokość. Najpierw należy zmierzyć wnękę okienną, a następnie dodać do niej dodatkowe kilka centymetrów, by firana wystawała poza okno. Najmodniejsze są jednak firany marszczone, w przypadku takich firan, szerokość firany mierzy się razy dwa, bo marszczenie znacznie skraca jej szerokość. Wszystko też zależy od tego jak duży ma się karnisz, zwykle karnisz jest trochę dłuższy niż szerokość wnęki okiennej. Ciekawą propozycją wśród firan, są także panele, które inaczej są zwane ekranami. Te firany nie są marszczone, dlatego trzeba je dokładnie zmierzyć i dopasować do szerokości swojego okna. Można się zdecydować na jeden lub dwa dekoracyjne panele, często wiesza się nawet trzy panele w jednym oknie, wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Panele ekranowe, są teraz bardzo popularne, często mają jakieś efektowne wzory i zdobienia. Można je powiesić bezpośrednio na karniszu, na żabkach, albo na tunel. Każde z tych rozwiązań, dobrze się prezentuje.