Jak prawidłowo zamontować karnisz, ile nad oknem powinien wisieć?

Wystrój okien to ważna część aranżacji każdego pomieszczenia w domu. Wystrój okien powinien pasować do całego wnętrza, zwłaszcza pod względem dekoracyjnym i stylistycznym. Okna można dekorować różnymi materiałami, na przykład roletą, zasłoną, firaną, panelem, żaluzją. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań w tej kwestii.

Rodzaje firan, karnisz ile nad oknem powinien wisieć?

W oknie można powiesić taką firanę, jaką tylko się chce. Do wyboru jest mnóstwo różnych firan, na przykład firany woalowe, tiulowe, sznurkowe, panele firanowe itp. Kupując jednak firanę warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób się ją wiesza w oknie. Większość firan wieszamy na karniszu, dlatego kupując firanę trzeba też zakupić karnisz. Jeśli planujemy zakupić firanę i zasłonę, wtedy powinniśmy zakupić podwójny karnisz. W innym wypadku gdy wieszamy tylko firanę w oknie, wystarczy zakupić karnisz pojedynczy. Ważną kwestią jaką należy zbadać przed powieszeniem karniszu, jest karnisz ile nad oknem powinien wisieć? Karnisz zawsze powinien wystawać nieco za okno po bokach i na górze, nie może wisieć na wysokości wnęki okiennej. To bardzo ważna informacja.

Jaki karnisz wybrać?

W sklepach z materiałami wykończeniowymi, do wyboru jest kilka rodzajów karniszy. Największą obecnie popularnością cieszą się karnisze metalowe i drewniane. Drewniane karnisze są dosyć grube i masywne, dostępne są w naturalnych odcieniach drewna. Zaś karnisze metalowe dostępne są w różnych odcieniach, ale najczęściej są to odcienie złota i srebra. Tego typu karnisze są bardzo eleganckie, idealnie uzupełniają nowoczesne i stylowe wnętrza. Nie są one drogie, a stanowią piękną ozdobę. Pasują do delikatnych firan o nowoczesnym kroju, do ekranów i paneli albo do firan sznurkowych. Jeśli zaś chodzi o drewniane karnisze, to one zdecydowanie lepiej się prezentują w wnętrzach rustykalnych, eklektycznych i klasycznych. Nie zależnie od tego jaki karnisz wybierzemy, powinniśmy go starannie przymocować do ściany nad wnęką okienną. Trzeba być przy tym dokładnym, by karnisz był solidnie zamontowany.