Bezpieczeństwo i styl: jak wybrać meble dla dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka, żeby było w nim i ładnie i bezpiecznie? Dzieci są ciekawe świata, co może narazić je na niebezpieczeństwo, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi mebli, kontaktów oraz okien. Poza tym wystrój powinien być przyjemny dla oka, najczęściej sięgamy po pastelowe kolory, czasem tylko przełamane jakimś mocniejszym akcentem kolorystycznym. 

Jak powinien wyglądać pokój dziecka?

Meble dla dzieci, które muszą znaleźć się w dziecięcym pokoju

Pokój dziecięcy musi być jednocześnie funkcjonalny, przytulny, zachęcający do zabawy, a wieczorem do wypoczynku. Osiągnięcie tego na niewielkiej przestrzeni nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Podstawowe meble w pokoju dziecka to łóżko – w przypadku dwójki dzieci świetnie sprawdzają się łóżka piętrowe. Dla jednego dziecka łóżko nie powinno być zbyt wysokie, dobrze, jeśli posiada szufladę na pościel, co pozwoli zapanować nad porządkiem w dziecięcym pokoju. 

W pokoju dziecka powinny znaleźć się szafki, regały na książeczki, a z wiekiem również biurko dostosowane do potrzeb uczącego się dziecka. Jeśli już biurko, to musi pojawić się dopasowany fotel i dodatkowa lampka, która doświetli przestrzeń przeznaczoną do nauki. Małemu dziecku z pewnością przyda się stolik, przy którym będzie mogło kolorować lub rysować. 

A meble dla dzieci, w których przechowuje się zabawki? Jak najbardziej – zabawki powinny mieć swoje miejsce, żeby dziecko nie potykało się o nie i nie zrobiło sobie krzywdy. Funkcjonalne skrzynie i kosze na zabawki to wygodne miejsca do przechowywania pluszaków czy lalek, w dodatku stworzą przyjemną atmosferę i nadadzą charakteru pokojowi. Przydadzą się półki na puzzle, najlepiej w szafkach, do których łatwo sięgnąć. Dzieci uwielbiają się bawić na podłodze, ale można umieścić w pokoju miękkie pufy, które są bezpieczne i lubiane przez maluchy.

Dodatki do pokoju dziecięcego

Meble dla dzieci to jedno, a co z dywanami? Jeżeli dziecko ma skłonności do alergii lepiej zrezygnować z dywanów i wykładzin, które ładnie wyglądają, ale zbiera się w nich kurz i inne alergeny. Najzdrowsza podłoga dla dziecka to ta drewniana, ale dobrej jakości panele też się sprawdzają. Kolory ścian zwykle są pastelowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić jakiś mocniejszy akcent – może jedna ściana w mocniejszym kolorze, fototapeta lub kolorowa naklejka ścienna?  Jeżeli dziecko ma jakąś ulubioną bajkę, może to być naklejka z jednym z jej bohaterów. 

W pokoju dziecięcym nie jest wskazane montowanie zbyt wiele źródeł światła. Wystarczy lampa sufitowa i lampka nocna na szafkę. Przy małym dziecku należy pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi mebli – osłony narożników z pewnością się przydadzą, podobnie jak zaślepki do kontaktów i blokady na okno, aby dziecko nie mogło go samodzielnie otworzyć. Z wiekiem zmieniają się potrzeby dziecka, ale meble dla dzieci i tak muszą służyć przez kilka lat, dlatego nie warto oszczędzać na sprzętach dobrej jakości. Solidne materiały wykonania zawsze się sprawdzają. 

Jeżeli interesują Cię meble dla dzieci i urządzenie pokoju dziecięcego, może zainspirujesz się tutaj: https://mebledladzieci.com.pl i tu: https://mebledladzieci.com.pl/20221114107/przewodnik-po-meblach-do-pokoju-dzieciecego-jak-wybrac-idealne-elementy-dla-dziecka